۷ قدم برای تبدیل شدن به یک محتوا نویس حرفه‌ای

نوشته ای از admin در دسته‌بندی ... | ۱۳۹۶٫۰۶٫۲۹ - ۶:۴۰ ٫ق٫ظ


مجله پنجره خلاقیت: من این روزها وقت کمی به محتوانویسی اختصاص می دهم زیرا به شدت مشغول اداره کردن دفتر نمایندگی خود هستم. من مجبور شدم تمام نکات بازاریابی و برندسازی را یاد بگیرم تا بتوانم باعث پیشرفت کارخانه «تیلورد» بشوم اما قبل از تاسیس این نمایندگی من به صورت تمام وقت برای شرکت های مختلف محتوانویسی کار می کردم؛ بنابراین همیشه با شنیدن پیام های کسانی که از من تشکر می کنند و می گویند مطالب من برای کسانی که می خواهد نویسنده حرفه ای شوند، الهام بخش و آموزنده است، خوشحال می شوم.
 به همین دلیل این بار می خواهم به سوال مشترک اکثر خواننده ها پاسخ بدهم؛ چگونه به یک محتوانویس حرفه ای تبدیل شدم؟ با خواندن این مطلب شما متوجه می شوید که چگونه بدون هیچ سابقه کاری یا اعتبار، به یک محتوانویس حرفه ای تبدیل شدم. درواقع این هفت قدم می تواند برای شروع هر نوع شغل و کسب و کاری مفید باشد:

۱٫ بازار کارتان را به خوبی بشناسید

اکثر مردم قبل از دیدن آمار و ارقام، تصورات رمانتیکی از نویسنده بودن دارند. مسلم است که باید علایق خود را دنبال کنید اما شما باید درآمد داشته باشید تا بتوانید زندگی کنید. تحقیق کنید و ببینید در هر زمینه چقدر حقوق خواهیدداشت. همچنین باید بپذیرید که با انتخاب این شغل شما وارد یک دریای طوفانی (پر از رقیب و شرایط سخت) می شوید نه یک دریای آرام و آبی.
برای مثال، آیا می دانید میانگین حقوق سالانه خبرنگارها، گزارشگرها و تحلیلگرهای خبر در ایالات متحده ۳۸۸۷۰ دلار است؟
 
 ۷ قدم برای تبدیل شدن به یک محتوا نویس حرفه‌ای
از طرف دیگر نویسندگان فنی ۱۱۱۲۶۰ دلار درآمد دارند اما آنها نویسندگان بخش هایی هستند که به احتمال زیاد در آینده نزدیک به وسیله دستگاه های خودکار انجام خواهدشد.
چرا من محتوانویسی را انتخاب کردم؟ زیرا در آن زمان محتوانویسی پردرآمدترین شاخه نویسندگی (میانگین ۶۸۳۴۵ دلار) بود؛ همچنین متوجه شدم به این کار علاقه دارم و همیشه از تبلیغات و شعارهای تبلیغاتی خوب لذت برده ام. من بیشتر طرفدار زبان محاوره ای هستم.

۲٫ به خودتان اعتماد داشته باشید

ممکن است بعضی ها باور نکنند اما اعتماد و خودباوری یکی از ضرورت های موفقیت است. برای مثال، خیلی از افراد از کودکی به این باور رسیده اند که کارهای خلاقانه مانند نویسندگی، آینده مالی خوبی ندارند؛ بنابراین حتی اگر استعداد و انگیزه کافی هم داشته باشند، از انتخاب نویسندگی حرفه ای به عنوان شغل خود وحشت دارند.
آنها مطمئن هستند که شکست خواهندخورد، به همین دلیل بدون هیچ تلاشی تسلیم می شوند. شما این کار را نکنید؛ مهارت ها، علایق، موقعیت و زمان را در نظر بگیرید و ببینید آیا نویسنده شدن تصمیم عاقلانه ای برای شما هست یا خیر. تنها شما می توانید در این مورد تصمیم گیری کنید.

۳٫ این کار را به صورت آزمایشی انجام دهید

زمانی که تصمیم گرفتید «بله، می توانم این کار را شروع کنم»، باید به دنبال یک موقعیت شغلی باشید. اگر سابقه کاری ندارید، بهترین راه برای آشنا شدن با کارتان این است که تصور کنید از مشتری سفارش دارید و یک کار ساختگی انجام دهید.
برای مثال اگر می خواهید یک محتوانویس شوید، به نزدیک ترین مغازه بروید و متن های تبلیغاتی چیپس هایشان را بخوانید و سعی کنید آنها را اصلاح کنید. تکالیف ساده دوستان و فامیل هایتان را انجام دهید یا در وب سایت نویسی به آنها کمک کنید. حتی می توانید کارهایی را با درآمد خیلی کم قبول کنید، زیرا در این مرحله هدف ما درآمدزایی نیست، فقط می خواهیم ببینیم به این کار علاقه داریم یا خیر.

۴٫ آمادگی شکست و انتقادهای فراوان را داشته باشید

یکی از مهم ترین مراحل زندگی یک محتوانویس حرفه ای زمانی است که اولین حقوقش را دریافت می کند و اعتماد به نفس زیادی دارد. اما بعد متوجه می شوید که حتی اگر به نویسندگی علاقه دارید و فکر می کنید نویسنده خوبی هستید، ممکن است دیگران با شما موافق نباشند. این یک نقطه حساس است، شما چگونه با شکست ها و انتقادها مواجه خواهیدشد؟ می توانید این شکست ها را تحمل کنید یا انتظار دارید مردم همیشه شما را تحسین کنند؟
زمانی که تصمیم گرفتم یک نویسنده حرفه ای باشم، بسیار ترسیده بودم و فکر می کردم با انتخاب این شغل آینده ام را خراب کرده ام. در کمال ناامیدی برای چندین شرکت تقاضانامه فرستادم و کارهای دوستان و آشنایان را رایگان انجام دادم. یاد گرفتم که انسان ها می توانند به هر چیزی  عادت کنند. اولین انتقادها و شکست ها من را وحشت زده کردند، اما پنجاهمین انتقاد چطور؟ من اصلا متوجه آن نشدم زیرا مشغول کارهای دیگر بودم و درواقع اهمیتی نمی دادم.

۵٫ تخصصی کار نکنید، چندین زمینه را امتحان کنید

اختصاصی نوشتن بسیار راحت تر از نوشتن در همه زمینه هاست؛ به همین دلیل بعضی محتوانویسان فقط برای دندان پزشکان و بعضی دیگر فقط برای شرکت ها کار می کنند. اما نیاز نیست که در ابتدا زمینه کاری خود را انتخاب کنید، درواقع بهتر است این کار را نکنید.
برای مشتری های مختلف در زمینه های متفاوت کار کنید تا متوجه شوید به کدام زمینه علاقه بیشتری دارید، کدام زمینه مشتریان بیشتری دارد و کدام زمینه پرمنفعت تر است؛ سپس انتخاب کنید.

۶٫ کارتان را تبلیغ کنید

هرچه با مشتری های بیشتری کار کنید، متوجه خواهید شد که اکثر مردم به سابقه نویسندگی و کارهای قبلی شما اهمیتی نمی دهند، آنها با توجه به دو نکته شما را انتخاب می کنند: ۱٫ از شما خوششان بیاید. ۲٫ نظرات و نوشته های خوبی در مورد شما وجود داشته باشد (چه از کسی بشنوند، چه در اینترنت بخوانند). به همین دلیل شما باید بتوانید کارتان را تبلیغ کنید. اکثر نویسنده ها در این مورد ضعیف هستند. ما فکر می کنیم نوشته های ما و سوابق کاری مان تبلیغ ما هستند اما امروزه مشتری ها این گونه تصمیم نمی گیرند.

۷٫ آیا به این کار به اندازه ای علاقه دارید که بتوانید آن را تمام وقت انجام دهید؟

حتی اگر اسمتان در ابتدای نوشته هایتان نباشد، باز هم این نوشته شماست که منتشر می شود؛ شما می توانید به خودتان افتخار کنید زیرا این آرزوی همه نویسندگان مشتاق است. بسیاری از نویسندگان در همین نقطه توقف می کنند و به کار تمام وقت دیگری می پردازند و هر زمان علاقه داشتند می نویسند. اما شاید علاقه شما فراتر از حد معمول باشد و بخواهید یک نویسنده تمام وقت باشید زیرا این رویای شماست. به هر حال تصمیم با شماست.

از تلاش نکردن بیشتر بترسید:

من قبل از اینکه راه خودم را پیدا کنم، برای شرکت های مختلفی کار کردم و شرایط متفاوتی را تجربه کردم و شرایط متفاوتی را تجربه کردم. احساسات و اعتماد به نفسم بسیار متغیر بود و حس می کردم باید تسلیم شوم؛ اما نشدم زیرا نویسنده حرفه ای بودن از کودکی رویای من بود. فرقی نمی کند به چه کاری علاقه دارید، از همین امروز تلاش کنید و سعی کنید به آن دست پیدا کنید.

هان- گوان لانگ
مترجم: غزاله رسول زاده

دیدگاه‌ها خاموش

۱۰ شغل پردرآمدی که نیاز به مدرک دانشگاهی ندارند

نوشته ای از admin در دسته‌بندی ... | ۱۳۹۶٫۰۶٫۲۹ - ۶:۲۸ ٫ق٫ظ


وبسایت دیجی رو – وحید علیپور: زمانی که نشانه‌های مشکلات اقتصادی کم کم خود را نشان می‌دهند و بازار کار با مشکل مواجه می‌شود، برخی از افراد ترجیح می‌دهند تا درس و دانشگاه را رها کرده و در جایی شاغل شوند.
 
 تاپ 10: با 10شغل‌ پردرآمدی که نیاز به مدرک دانشگاهی ندارد آشنا شوید
 
طبق اطلاعاتی که اداره کار آمریکا منتشر کرده است، حدود ۶۰ درصد از نیروی کار این کشور فاقد مدرک دانشگاهی هستند. به همین ترتیب شما هم می‌توانید با مدرک کاردانی، مدارک فنی حرفه‌ای و یا حتی دیپلم شغل‌های پردرامدی داشته باشید.

در ادامه و در این تاپ ۱۰ لیستی را مشاهده می‌کنید که سایت بیزینس اینسایدر از ۱۰ شغل پردرآمد که نیازی به مدرک دانشگاهی ندارند گردآوری کرده است. در این لیست درآمد میانگین، حق کمیسیون‌های مربوط به فروش و پاداش‌های تولید، لحاظ شده‌اند اما اضافه کاری در آن دخیل نبوده است. همچنین فرصت‌های شغلی‌ای که تا سال ۲۰۲۰ انتظار می‌رود ایجاد بشوند و تجربیات و سابقه کار لازم برای هر شغل نیز بررسی شده‌اند.
 
10- بهداشت کار دهان و دندان

 
 تاپ 10: با 10شغل‌ پردرآمدی که نیاز به مدرک دانشگاهی ندارد آشنا شوید

 
 • میانگین دستمزد سالانه: ۶۸هزار و ۵۵۰ دلار
 • مدرک مورد نیاز: مدرک کاردانی
 • پیش بینی فرصت‌های شغلی ایجاد شده (تا سال ۲۰۲۰): ۱۰۴۹۰۰
 • سابقه کار: نیازی نیست

بهداشت‌کار دهان و دندان متخصصی است که پس از طی دوره‌های آموزش رسمی به ارایه خدمات اولیه در ارتباط با بهداشت دهان و دندان زیر نظر دندانپزشک یا بطور مستقل می‌پردازد. در ایران نیز مدرک این رشته صادر می‌شود.

شرح شغل: تمیز کردن دندان، معاینه بیماران برای بیماری‌های مربوط به دهان و دندان مثل ورم لثه. ارائه خدمات اولیه پزشکی مربوط به دندان


 
9- نصاب و تعمیرکار آسانسور
 
 • میانگین دستمزد سالانه: ۷۰هزار و ۹۱۰ دلار
 • مدرک مورد نیاز: دیپلم
 • پیش بینی فرصت‌های شغلی ایجاد شده (تا سال ۲۰۲۰): ۸۲۰۰
 • سابقه کار: نیازی نیستشرح شغل: شغل سخت. تعمیر و نگهداری از آسانسورها، پله برقی‌ها، پیاده‌رو‌های متحرک و سایر وسایل مشابه


 
8- اپراتور راکتور هسته‌ای
 
 تاپ 10: با 10شغل‌ پردرآمدی که نیاز به مدرک دانشگاهی ندارد آشنا شوید

 • میانگین دستمزد سالانه: ۷۵هزار و ۶۵۰ دلار
 • مدرک مورد نیاز: دیپلم
 • پیش بینی فرصت‌های شغلی ایجاد شده (تا سال ۲۰۲۰): ۲۰۰۰سابقه کار: نیازی نیست
 • شرح شغل: جابجایی میله‌های کنترلی، روشن و خاموش کردن تجهیزات، بررسی و تنظیم کنترلرها، ثبت داده‌ها

 
7-  مدیریت خدمات اداری
 
 تاپ 10: با 10شغل‌ پردرآمدی که نیاز به مدرک دانشگاهی ندارد آشنا شوید

 • میانگین دستمزد سالانه: ۷۷هزار و ۸۹۰ دلار
 • مدرک مورد نیاز: دیپلم
 • پیش بینی فرصت‌های شغلی ایجاد شده (تا سال ۲۰۲۰): ۹۹۸۰۰
 • سابقه کار: یک تا پنج سال
 • شرح شغل: برنامه ریزی، هدایت و هماهنگی سرویس‌های پشتیبانی شده توسط یک سازمان. از شغل‌های پردرآمد برای خانم‌ها


 
6- پرتو درمانگر (رادیو تراپیست)
 
 تاپ 10: با 10شغل‌ پردرآمدی که نیاز به مدرک دانشگاهی ندارد آشنا شوید

 • میانگین دستمزد سالانه: ۷۴هزار و ۹۸۰ دلار
 • مدرک مورد نیاز: کاردانی
 • پیش بینی فرصت‌های شغلی ایجاد شده (تا سال ۲۰۲۰): ۶۷۰۰
 • سابقه کار: نیازی نیست
 • شرح شغل: کنترل تجهیزات، بررسی واکنش بیماران به درمان، پرونده سازی جلسات درمانی


۵- خط اول سرپرستان نیروهای پلیس و کارآگاهان
 
 تاپ 10: با 10شغل‌ پردرآمدی که نیاز به مدرک دانشگاهی ندارد آشنا شوید

 • میانگین دستمزد سالانه: ۷۸هزار و ۲۶۰ دلار
 • مدرک مورد نیاز: دیپلم
 • پیش بینی فرصت‌های شغلی ایجاد شده (تا سال ۲۰۲۰): ۳۸۷۰۰
 • سابقه کار: یک تا پنج سال
 • شرح شغل: هماهنگی فعالیت‌های نیروهای پلیس

 


4- مدیر حمل و نقل، انبارداری و توزیع
 
 تاپ 10: با 10شغل‌ پردرآمدی که نیاز به مدرک دانشگاهی ندارد آشنا شوید

 • میانگین دستمزد سالانه: ۸۰هزار و ۲۱۰ دلار
 • مدرک مورد نیاز: دیپلم
 • پیش بینی فرصت‌های شغلی ایجاد شده (تا سال ۲۰۲۰): ۳۳۷۰۰
 • سابقه کار: بیش از پنج سال
 • شرح شغل: مسئول تمام فعالیت‌هایی که به حمل و نقل شرکت مربوط هستند (از خط آهن گرفته تا سایر تجهیزات). این افراد بودجه‌ها را مدیریت، سیاست‌های حمل و نقل و استانداردها را تنظیم و خرید مواد اولیه را هدایت می‌کنند.

 


 
3- مدیر ساخت و ساز
 
 تاپ 10: با 10شغل‌ پردرآمدی که نیاز به مدرک دانشگاهی ندارد آشنا شوید

 • میانگین دستمزد سالانه: ۸۳هزار و ۸۶۰ دلار
 • مدرک مورد نیاز: کاردانی
 • پیش بینی فرصت‌های شغلی ایجاد شده (تا سال ۲۰۲۰): ۱۲۰۴۰۰
 • سابقه کار: بیش از پنج سال
 • شرح شغل: نظارت بر پروژه‌های ساخت و ساز از ابتدا تا انتها. این افراد جدول‌های زمانی، قراردادها و بودجه را تنظیم می‌کند.

 


2- مدیران عملیاتی و مدیر کل
 
 تاپ 10: با 10شغل‌ پردرآمدی که نیاز به مدرک دانشگاهی ندارد آشنا شوید

 • میانگین دستمزد سالانه: ۹۴هزار و ۴۰۰ دلار
 • مدرک مورد نیاز: کاردانی
 • پیش بینی فرصت‌های شغلی ایجاد شده (تا سال ۲۰۲۰): ۴۱۰۱۰۰
 • سابقه کار: یک تا ۵ سال
 • شرح شغل: تنظیم و هماهنگی فعالیت‌های روزانه یک سازمان، این مدیران ممکن است سیاست‌های شرکت را تعیین کرده و یا بر روند فعالیت‌های بودجه‌ای نظارت داشته باشند. بررسی گزارش‌های فروش می‌تواند از دیگر وظایف این مدیران باشد.

 


 
1- کنترل ترافیک هوایی (مراقبت پرواز)
 
 تاپ 10: با 10شغل‌ پردرآمدی که نیاز به مدرک دانشگاهی ندارد آشنا شوید

 • میانگین دستمزد سالانه: ۱۰۸هزار و ۰۴۰ دلار
 • مدرک مورد نیاز: کاردانی
 • پیش بینی فرصت‌های شغلی ایجاد شده (تا سال ۲۰۲۰): ۱۰۲۰۰
 • سابقه کار: نیازی نیست
 • شرح شغل: دیده‌بانی کردن و تنظیم حرکت‌های هواپیماها. درآمد میانگین افرادی که وظیفه مراقبت از پرواز را بر عهده دارند بیش از سایر شغل‌هایی است که به مدرک عالی دانشگاهی نیازی ندارد.
دیدگاه‌ها خاموش

روش‌های خلاق بازاریابی در اینستاگرام

نوشته ای از admin در دسته‌بندی ... | ۱۳۹۶٫۰۶٫۲۸ - ۵:۳۷ ٫ق٫ظ


وب سایت برسام: آیا در کسب و کار خود از بازاریابی در اینستاگرام استفاده می کنید؟ تمایل دارید با روش های خلاقانه و جذاب بازاریابی در اینستاگرام کسب و کارها آشنا شوید؟

در حال حاضر از اینستاگرام به عنوان پرنفوذترین شبکه اجتماعی میان مردم یاد می شود که برندها می توانند با استفاده صحیح از این پلتفرم، جایگاه مردمی خود را ارتقا داده و بعد از افزایش محبوبیت برند خود، درآمد بالایی را برای خود بدست آورند.

در صورت استفاده از اینستاگرام و با توجه به خصوصیت های منحصربفردی که این شبکه اجتماعی در اختیارتان قرار می دهد شما می توانید برند خود را نسبت به دیگر رقبایتان برجسته تر جلوه داده و تاثیر به یاد ماندنی بر روی ذهن هواداران و مشتریان خود بگذارید.

در این مقاله قصد داریم تا شما را با ۴ مدل استفاده شده خلاق و موفق در جهت استفاده از بازاریابی در اینستاگرام در کسب وکار آشنا کنیم.
 
۱- راه اندازی حراجی با استفاده از کاتالوگ و تصاویر محصولات

دوست دارید کاربران اینستاگرام محصولات شما را مرور کنند و در انتها از شما خرید کنند؟

شرکت IKEA از جمله شرکت هایی است که در اینستاگرام حضور فعالی داشته و توانسته با استفاده از خصوصیت تگ ها بر روی تصاویر، کاتالوگ کاملی از محصولات خود را بر روی اینستاگرام راه اندازی کرده و در دسترس کاربران قرار دهد.

 روش‌های خلاق بازاریابی در اینستاگرام
 
در صورتیکه کاتالوگ خدمات و محصولات برند خود را بر روی اینستاگرام منتشر کنید، شما می توانید کاربرانی را که در این شبکه اجتماعی مشغول مرور صفحات هستند به سمت محصولات مورد نظرتان هدایت نموده و آنها را با محصولات و خدمات برند خود آشنا سازید.

با استفاده از این استراتژی بازاریابی در اینستاگرام و همچنین صرف وقت و کمی صبر قادر خواهید بود که بیشترین بهره را در بازاریابی برندتان بدست آورید

در ابتدا، باید برای هر دسته بندی محصولات خود، ایمیل های مجزایی را ایجاد نمایید و از آن به جهت راه اندازی حساب کاربری مجزا برای هر دسته بندی در اینستاگرام استفاده نمایید
سپس مشخصات محصولات طبقه بندی شده خود را به همراه تصاویرشان در صفحه مربوطه در اینستاگرام بارگذاری کنید.
در انتها و در قسمت بیوگرافی حساب کاربریتان، لینک مستقیم مربوط به خرید محصولات را قرار دهید تا کاربر به راحتی وارد صفحه مربوط به آن دسته محصولات مورد نظر خود گردد.

به عنوان مثال اگر شما فروشنده ساعت هستید می توانید برای برندتان ۳ حساب کاربری با عنوان مردانه، زنانه و بچه گانه به همراه نام برند ایجاد نموده و بعد از بارگذاری مشخصات و تصاویر مربوطه، لینک مستقیم مربوط به صفحه هرکدام از دسته بندی ها را در قسمت بیوگرافی قرار دهید.

 
 روش‌های خلاق بازاریابی در اینستاگرام
 

 
۲- ایجاد ارزش برند با استفاده از انتشار پیام ساده

هنگامیکه سخاوت و بخشندگی در کنار یک استراتژی اجتماعی قوی قرار می گیرد، ارزش فوق العاده زیادی را برای برند به همراه خواهد داشت.

زمانیکه شرکت مرسدس بنز با نیت سخاوتمندانه کمپینی با استفاده از هشتگ #MBSecretSanta راه اندازی نمود در انتها این شرکت با ترکیبی از کامنت ها و پیام های دایرکت، هزاران کادو برای دوستان فالوورهای خود ارسال نمود.

 
روش‌های خلاق بازاریابی در اینستاگرام 
 
این حرکت مرسدس بنز باعث شد تا این برند بتواند با مخاطبان زیادی ارتباط برقرار نموده و در نتیجه رابطه خود را با مشتریان موجود تقویت کند و همچنین مشتریان بالقوه را جذب نماید.

لزوماً نیاز نیست که بودجه زیادی در اختیار داشته باشید و برای هزاران نفر هدیه ای ارسال نمایید.

می توانید اقلام کوچکی را انتخاب نموده و با آنها کاربران خود را شگفت زده کنید و خاطرات خوبی را برای آنها بجا بگذارید.

برای این مورد می توان سایت تخفیفان را مثال زد که برای کاربرانی که آدرس ایمیل خود و دسته بندی مورد نظر خود را انتخاب می کنند یک لیوان و ماگ چاپ شده بصورت رایگان برای آنها ارسال می کند

برای این منظور کافیست پستی در اینستاگرام خود منتشر نموده و از کاربران بخواهید که برایتان کامنت گذاشته و با اینکار شانس خود را امتحان کنند. سپس شما می توانید کاربر خوش شانس را انتخاب نموده و یک پیام دایرکت برای او ارسال نمایید و هدیه خود را برایش ارسال کنید.
 
 روش‌های خلاق بازاریابی در اینستاگرام
 

 
۳- با استفاده از برچسب ها به کاربران اجازه حضور در ماجراها را بدهید

مهمترین هدف ظهور اینستاگرام فراهم سازی محیطی برای کاربران بود تا بتوانند خاطرات تصویری روزمره خود را ثبت کنند و همچنین، بتوانند داستان سرایی قوی داشته باشند.

شرکت Oldspice یکی از شرکت هایی است که در زمینه تولید محصولات بهداشتی در اینستاگرام بسیار فعال بوده و بصورت فراوان از تکنیک داستان سازی تصویری استفاده می کند که تا امروز تاثیر فوق العاده ای از آن دریافت نموده است.

 
 روش‌های خلاق بازاریابی در اینستاگرام
برای آنکه شما هم از این مدل موفق در بازاریابی اینترنتی خود استفاده کنید، کافیست که در ابتدا با طرح یک داستان مرتبط و جذاب و اشتراک آن میان کاربرانتان، آنها را به کمپین خود دعوت کنید. می توانید با انتخاب یک تیتر جذاب و بیان ” انتخاب یک ماجراجویی” مخاطبین خود را ترقیب به ادامه مطلب و آشنایی بیشتر با کمپین خود کنید. سپس از آنها بخواهید تا تصاویر خود را که با این موضوع همخوانی دارد همراه با هشتگ مربوطه و معرفی شده میان کاربران خود منتشر نماید.

این فرآیند باعث می شود تا دیگر کاربران بواسطه هشتگ های مندرج شده با تصاویر و فیلم های منتشر شده توسط دیگر کاربران آشنا شوند. این روش عالی ترین موردی است که باعث توسعه برند شما خواهد شد و کاربران شما را نیز درگیر برند شما خواهد کرد.
 

 
۴- تصاویر بزرگ خود را بصورت خلاقانه منتشر کنید

یکی از روش های زیبایی که می توانید از آن استفاده کنید و نتیجه خوبی هم دریافت کنید انتشار یک تصویر بصورت خلاقانه است. شاید در صفحات زیادی دیده باشید که یک تصویر بزرگ به چند تصویر کوچکتر تقسیم شده و در طی چند پست منتشر شده و فضای جالبی را پدید آورده است.

ممکنه که استفاده از این روش رو در صفحات مربوط به برندهای غذایی به کرات دیده باشید.

به عنوان مثال برند Reynolds در یک بازه زمانی مشخص تصاویر و فایل های ویدیویی از یک میز منحصربفرد را به انتشار گذاشت که شامل ۲۱ پست بود که هر کدام مربوط به یک نوع از غذاهای خود بود که در هر قسمت توضیحات مربوط به آن غذا ارائه شده بود.

 
 روش‌های خلاق بازاریابی در اینستاگرام
این کمپین جدای از هر چیزی، جذابیت فوق العاده ای برای مخاطبین خواهد داشت که به توسعه برند Reynolds کمک شایانی می کند و ترافیک فوق العاده ای را به سمت وب سایت این برند سرازیر می کند.

به خاطر داشته باشید که برای استفاده از این مدل کمپین در بازاریابی اینترنتی خود، در ابتدا باید محتوای با کیفیتی در رابطه با محصولات برند خود داشته باشید تا آنها را در اختیار کاربران خود قرار دهید.

هنگامیکه می خواهید یک تصویر در مقیاس بزرگ را در صفحه خود منتشر کنید، توجه داشته باشید که باید آنرا با دقت برش دهید و پشت سر هم در صفحه برند خود منتشر کنید تا هنگام انتشار در فضای اصلی مربوط به خود قرار بگیرند.

در انتها، باید توضیحی مناسب برای هر قسمت برش خورده تصویر خود قرار دهید تا مشتری با بررسی آن به سایت شما مراجعه نموده و علاوه بر ایجاد ترافیک مناسب، فروش خود را افزایش دهید.

نتیجه گیری:

از آنجاییکه شبکه اجتماعی اینستاگرام پتانسیل بالایی در نمایش و بهتر دیده شدن کاربران دارد، در حال حاضر برندهای زیادی بازاریابی اینترنتی خود را بر روی بستر این شبکه قرار داده اند و نتایج فوق العاده خوبی هم بدست آورده اند.

اگر میخواهید محصولات خود را در معرض دید افراد زیادی قرار دهید و بازخورد خوبی داشته باشید، پیشنهاد کارشناسان ما به شما استفاده بهینه از اینستاگرام در راستای بازاریابی اینترنتی برندتان می باشد. پس وقت را از دست ندهید و همین امروز شروع به برنامه ریزی و طراحی کمپین برای افزایش فروش برندتان کنید.

دیدگاه‌ها خاموش

روش هایی برای تقویت انگیزه‌ی درونیِ خودمان!

نوشته ای از admin در دسته‌بندی ... | ۱۳۹۶٫۰۶٫۲۸ - ۳:۴۹ ٫ق٫ظ


رازمجنون – ترجمه از پلاد ناصری: در راه رسیدن به موفقیت، یکی از مهم ترین چالش های پیش روی ما، داشتن انگیزه کافی و حفظ آن خواهد بود. در طول مسیر فعالیت خود، ممکن است فاکتورها و عوامل مختلفی ظهور کنند که به هر ترتیب انگیزه لازم ما را برای کسب موفقیت دچار خدشه و نقصان نمایند. در این مقاله چند روش بسیار ساده برای تقویت انگیزه های درونی خودمان پیشنهاد خواهیم کرد.
 
گاهی فقط پنج ثانیه زمان نیاز دارید
یکی از شگفت آورترین نکته ها در مورد شخصیت ما انسان ها این است که چگونه می توانیم در مدت بسیار کوتاهی نسبت به زندگی خود احساس عدم رضایت داشته باشیم، و در عین حال در مدت زمان بسیار کوتاهی، این عدم رضایت را تبدیل به حسی مثبت و رضایتمندانه نماییم.
 
 بهترین روش های تقویت انگیزه
 
کافی است یک ایده تاثیر گذار را در ذهن خودمان داشته باشیم و در کسری از ثانیه صدها دلیل مختلفی را که می تواند ما را به ایده ذهنی مان نزدیک کند، با خودمان مرور کنیم. وقتی زندگی خودمان را با همان ایده تحقق یافته خودمان تصور کنیم، همه چیز ظاهر متفاوتی پیدا خواهد کرد.
 
یقین بدانید که اگر در لحظه ای هدف های خودتان را در فکرتان مرور کنید، تنها پنج ثانیه زمان برای انجام فعالیتی در جهت تحقق آن اهداف نیاز خواهید داشت، اگر از این فرصتی که برای خودتان فراهم کرده اید، بهره ای نبرید، مغز شما به سرعت این تفکرات را سرکوب خواهد کرد.
 باید خودتان را در انگیزه هایتان غرق کنید

وقتی به سمت هدفی گام برمی دارید، صحبت از رسیدن به خط پایان و کسب موفقیت های مورد انتظارتان، چندان امری دور از ذهن نخواهد بود. مطمئنا در این راه تلاش هایتان را دو چندان خواهید کرد و هر قدم که به رویایتان نزدیک می شوید را زیر نظر خواهید داشت.
 
اما این امکان وجود دارد که در مسیر رسیدن به موفقیت هایتان، نگرش و انگیزه ای که در ابتدای راه داشته اید را به فراموشی بسپارید، دچار نگرانی و تشویش شوید، و به طور کل کوشش های شخصی خودتان را بی ثمر و بی حاصل بیابید.
 
توصیه ای که در اینجا می توان ارائه داد این است که سعی کنید تحت هر شرایطی، خودتان را در انگیزه هایتان غوطه ور سازید. یکی از راه های تحقق این امر، استفاده از تخته آرزوها است. تخته آرزوها، مجموعه ای از عوامل انگیزشی، تصاویر و حتی گفتارهایی است که در یک محل گردآوری می شوند، و در نقطه ای که هر روز در معرض دیدتان قرار دارد، نصب می شوند. شما هر روز به این تخته آرزوها نگاه می کنید و به این ترتیب دائما اهداف مهمتان را برای خودتان یادآوری می کنید. به این ترتیب در همه حال در انگیزه های بزرگ خودتان غرق خواهید شد و در واقع همیشه با آنها زندگی خواهید کرد.
اهدافتان را به هدف های کوچک تقسیم کنید

وقتی با اهدافی بزرگ روبرو می شوید و خودتان را در حلقه محاصره این هدف های بزرگ و سخت می بینید، حفظ انگیزه و توانایی فکری لازم برای رسیدن به موفقیت برایتان دشوارتر خواهد شد. یکی از بهترین روش هایی که می تواند در این راه به شما کمک کند، استفاده از فرایند کوچک سازی اهداف است. زمانی که اهداف بزرگ و سنگین خودتان را به صورت لیست کوچکی از هدف های خرد تبدیل می کنید، مسیر موفقیت را برای خودتان همواتر خواهید کرد.
 
به این ترتیب هر بار که یکی از این اهداف کوچک برایتان محقق می شود، احساس می کنید که به موفقیت هایتان نزدیک تر شده اید. همین امر باعث می شود که انگیزه هایتان همیشه تازه و دست نخورده باقی بماند. به این ترتیب رویایی که برای خودتان متصور بوده اید، از قالب فکر و خیالی وهم انگیز خارج می شود و به راحتی قادر به تمرکز و برنامه ریزی برای موفقیت هایتان خواهید بود.
 
 بهترین روش های تقویت انگیزه
قدرت موسیقی را از یاد نبرید

موسیقی و ملودی های مختلف می تواند احساسات شما را تحت کنترل خود قرار دهد. یک قطعه موسیقی می تواند ما را در سخت ترین شرایط به تحرک و حرکت وا دارد و احساسات ما را برانگیزد. دقیقا به همین خاطر است که فیلمسازان از موسیقی در فیلم هایشان استفاده می کنند و هر جا که بخواهند حس خاصی را در مخاطبان خودشان القا کنند، از موسیقی بهره می گیرند. در این میان بایستی به قدرت موسیقی در ایجاد و احیای انگیزه های درونی خودمان هم توجه نماییم.
 
فرقی نمی کند که آهنگ مورد علاقه ما، قطعه ای بی کلام باشد یا آوازی همراه با موسیقی ساده و بدون ریتم. به هر حال یک ملودی خاص می تواند تاثیری شگرف بر احساسات ما داشته باشد و انگیزه ای گرانبها در راه کسب موفقیت برایمان ایجاد نماید.
 
بنابراین سعی کنید در میان تمام فعالیت هایتان، وقت مختصری را هم به گوش دادن به موسیقی اختصاص دهید و در این زمان ها، از آهنگ های محرک و اثرگذار خودتان غافل نشوید. هر وقت که احساس کردید به انگیزه بیشتری در راه رسیدن به اهدافتان نیاز دارید، دکمه پلی را فشار دهید و موسیقی مورد علاقه خودتان را بشنوید.
خودتان را بشناسید و با خودتان مشورت کنید

یک بار از خود سوال کنید که چه کسی بهتر از خودتان، شما را می شناسد، و با زیر و بم رفتارتان به طور کامل آشنایی دارد؟ یکی از حقایق دردناکی که باید به آن اشاره کنیم این است که گاهی خودمان هم آشنایی کاملی نسبت به خود و انگیزه هایمان نداریم، و با این حال به یک باره تصمیم می گیریم که خودمان و دنیایمان را متحول کنیم. همین شناختی که از خودمان به دست می آوریم، سخت ترین کاری است که در راه رسیدن به اهدافمان باید انجام دهیم.
گفتگوی مثبتی که دائما با خود دارید، می تواند تاثیر شگرفی روی نگرش ها و انگیزه هایتان داشته باشد. هر بار که از خواب بیدار می شوید، و هر بار که می خواهید به خواب روید، سعی کنید با خودتان گفتگویی داشته باشید و در مورد تغییراتی که می خواهید در زندگی خودتان ایجاد کنید، خوب فکر کنید.
 
با این کار به خودتان اطمینان می دهید که از عهده تمام سختی ها برخواهید آمد. تمام کارها و فعالیت هایی که انجام می دهید را به همین طریق با خودتان مرور کنید، و آنقدر این کار را انجام دهید که رسیدن به هدف هایتان تبدیل به امری بدیهی و امکان پذیر شود. مطمئن باشید با این کار هرگز انگیزه هایتان رو به زوال نخواهد رفت.

دیدگاه‌ها خاموش

غلبه بر افسردگی، چگونه یک مدیر را قوی‌تر کرد؟

نوشته ای از admin در دسته‌بندی ... | ۱۳۹۶٫۰۶٫۲۷ - ۶:۴۰ ٫ق٫ظ


روزنامه دنیای اقتصاد – ترجمه از مریم رضایی: من دچار بیماری افسردگی بالینی هستم. افسردگی نبرد زندگی من و رازی بزرگ در آن بوده است. هیچ زمانی را نمی‌شناسم که در این شرایط نگذرانده باشم. مدت‌ها تلاش کردم آن را از همه پنهان کنم. ظاهرا تنها گزینه موجود در جهان این است که افراد افسرده نالان و نامرتب و ناامید از زندگی به نظر می‌رسند، نه مدیرانی موفق، پیروز و الهام‌بخش. سال‌ها پیش این موضوع باعث شد این باور در من ایجاد شود که: من قوی نیستم، من افسردگی دارم، من ضعیف هستم.
 
خوشبختانه، حالا دیگر این شعار را دنبال نمی‌کنم و در نهایت یاد گرفتم به خودم بگویم: «چه کسی اهمیت می‌دهد که مغز من در انتقال هورمون سروتونین سخت عمل می‌کند؟» وقتی یاد گرفتم به جای جنگیدن، با شرایطی که دارم کنار بیایم، توانستم به مدیر اثرگذارتری تبدیل شوم. چند دلیل این موضوع را در ادامه ذکر می‌کنم.
 غلبه بر افسردگی چگونه یک مدیر را قوی‌تر کرد
 
در تکرار مداوم عالی هستم
 
درمان افسردگی بسیار پیچیده است و آزمون و خطاهای متعددی دارد. هیچ دو موردی در این بیماری مثل هم نیستند. در این مسیر یاد می‌گیرید که تسلیم نشوید، بلکه گزینه‌های درمانی متعددی را امتحان کنید. برخی از این گزینه‌ها موثر واقع می‌شوند و برخی نه و کشف اینکه چگونه باید به نتیجه رسید، فرآیندی واقعا ناامیدکننده است.
 
اما من فهمیده‌ام که تکرار مکررات تنها راه درمان افسردگی نیست. آزمایش کردن در فرآیند ایجاد یک تجربه کاربر خوب حیاتی است؛ چیزی که در کارم در شرکت HubSpot زیاد با آن سروکار دارم.در حقیقت، آزمایش کردن تقریبا در هر کاری درون یا بیرون دنیای تکنولوژی حیاتی است. طراحی یک سیستم به شیوه‌ای که کاربر آن را درک کند و تجربه خوبی با آن به دست آورد، به تست کردن و تکرار صبورانه نیاز دارد و من خیلی خوب به چنین چیزی دست یافته‌ام.

قدرت در ادراک است

 
وقتی سنم خیلی کم بود که بتوانم شرایطم را درک کنم، یاد گرفتم فراست بالایی داشته باشم. دوست نداشتم بیش از این نگران خودم باشم، بنابراین سعی کردم آگاهی بیشتری نسبت به اطرافم به دست آورم و یاد گرفتم چطور دیگران را تفسیر کنم و زبان بدنشان را بفهمم.
 
در واقع، هوش احساسی را در خودم تقویت می‌کردم.هر روز به خاطر این حس ادراکی که به دست آورده بودم احساس خوشحالی می‌کردم، چون الگوهایی را می‌بینم و ارتباطاتی ایجاد می‌کنم که دیگران ندارند. این موضوع به‌ویژه در ایجاد تیم‌هایی که کارکرد قوی دارند به من کمک کرده است. من می‌توانم دینامیک‌هایی را که در صورت کنترل نشدن به ایجاد محیط‌های مسموم می‌انجامند، شناسایی کنم و سپس بهترین استراتژی را برای پرداختن به آنها بچینم.

با همه توان و از درون گوش دادن

 
وقتی در دهه ۲۰ زندگی به دنبال درمان افسردگی‌ام بودم، روی اینکه به خودم گوش دهم کار می‌کردم. مجبور بودم یاد بگیرم چیزی را که می‌خواهم باور کنم کنار بگذارم (اینکه من بیمار نیستم) و به جای آن به چیزی که واقعا درست بود گوش دهم (اینکه در عذاب بودم و به کمک احتیاج داشتم). توانایی سکوت کردن و گوش دادن – واقعا و از درون گوش دادن – موهبتی است که یک مدیر می‌تواند داشته باشد. من به شدت بر گوش دادن به اعضای تیمم، مشتریانم و کاربرانم متمرکز هستم. یاد گرفته‌ام که گوش دادن یک مهارت دست کم گرفته شده در نقش‌های مدیریتی است.

خندیدن بسیار مهم است

 
شرایطم باعث شده هدیه‌ای ارزشمند را به دست آورم: حس نابکار شوخ‌طبعی. به‌طور واضح باید بگویم در افسردگی هیچ‌چیز خنده‌داری وجود ندارد. اما در مسیر درمانم، به نقطه‌ای رسیدم که یاد گرفتم چطور دوباره بخندم و این لحظه زندگی من را تغییر داد. یاد گرفتم توانایی خندیدن وسط درد و ناراحتی گاهی می‌تواند موثرتر از هر نسخه تجویزی باشد. به‌طور مشابه، وقتی تیمی را مدیریت می‌کنید، شوخ‌طبعی اغلب نوعی صمیمیت ایجاد می‌کند که باعث می‌شود همه به هم اعتماد کنند.

نسبت به انتقاد، موضع تدافعی کمتری دارم

 
وقتی با افسردگی می‌جنگید، خوش‌بینی خیلی کم است. اما زمان‌هایی بوده که همین کمبود نسبی خوش‌بینی به کارم کمک کرده است. وقتی همه توان‌تان را برای یک محصول می‌گذارید، کاملا به این اطمینان می‌رسید که برای هر کسی کاربرد خواهد داشت و کمتر احتمال می‌دهید که این محصول دچار نقص‌ها یا مشکلاتی شود. اما نگاه کمتر خوش‌بینانه من باعث می‌شود هیچ‌گاه این‌طور فکر نکنم. به‌عنوان مثال، وقتی یک مشتری به ما می‌گوید دستگاه رابطمان قدیمی شده یا طراحی محصول کاربرپسند نیست، این نظرات را با تندخویی و عکس‌العمل تدافعی جواب نمی‌دهم. می‌پذیرم که ممکن است حق با آنها باشد و در نتیجه بررسی عمیق‌تری انجام می‌دهم تا راه حل مشکل را پیدا کنم.
 
کار کردن در حوزه طراحی با محوریت انسان باعث شده یاد بگیرم واکنش‌های ما به سختی‌ها، دردهای ناشی از تجربیات شخصی و توانایی عبور از ناراحتی‌ها، باعث شده تجربیات کاربر زیبایی ایجاد کنیم. بنابراین، به‌عنوان مدیر نباید تیم‌هایمان را با تجربیات شخصی هدایت کنیم که الهام‌بخش آنها برای طراحی شرایط انسانی شویم.افسردگی و بیماری‌های روحی اگر به درستی مورد توجه و درمان قرار نگیرند، می‌توانند فلج‌کننده باشند. اما در ضمن می‌توانند منابع بالقوه خلاقیت و قدرت هم باشند.
 
احساس خوشبختی می‌کنم که برچسب بیماری روحی در زندگی‌ام به تدریج کمرنگ شده است. این موضوع به من جرات می‌دهد قدمی رو به جلو بردارم و دیگران را هم به کارهایی که خودم کردم تشویق کنم. اما کارم تمام نشده است. از آنجا که مدیرانی که با چنین شرایطی زندگی گذرانده‌اند همواره «ضعیف» توصیف شده‌اند، باید داستان‌هایی همچون داستان من تکرار شوند تا نظر دیگران تغییر کند. بیایید نشان دهیم که آسیب‌پذیری به برقراری ارتباط منجر می‌شود و ارتباط محرک انتقال فکر و انتقال فکر محرک نوآوری است.

دیدگاه‌ها خاموش

مدل برند شما…!

نوشته ای از admin در دسته‌بندی ... | ۱۳۹۶٫۰۶٫۲۷ - ۶:۳۶ ٫ق٫ظ


ماهنامه معیشت – بهروز شیخ رودی: توسعه فردی در دنیای امروز دیگر نسخه های عمومی و رایج را نمیپذیرد. باید پذیرفت که دوران نصایح برایان تریسی ها کاربردی جز ترویج و ایجاد انگیزه ندارد و نسخه عملی مبتنی بر شرایط فردی را در اختیار هیچ یک از ما قرار نمی دهد. یکایک ما برای توسعه فردی خود و دستیابی به جایگاه شایسته خودمان در جامعه انسانی به روش های عملی و منسجم در چارچوب یک مدل شخصی متناسب با خودمان نیازمندیم.

روش شما برای توسعه شخصی شما

دانیلا ویک، یکی از مربیان و استراتژیست های فعال در حوزه برند شخصی، برای توسعه همه جانبه و یکپارچه نام، مهارت ها و کسب و کار الگویی مبتنی بر روابط میان انسان ها (انسان با انسان) ارائه داده است. او این روش را Metodo You یا همان روش شما نام گذاری کرده است.
 
 مدل برند شما...!
روش پیشنهادی دانیلا از چهار بخش تشکیل شده است که «شما» کانون اجزای این مدل به شمار می روید؛ یعنی باید این اجزا را حول محور خودتان بنا کنید.
-    مربیگری شما؛
-    برند شخصی شما؛
-    شبکه ارتباطات شما؛
-    کسب و کار شما.
اجزای تشکیل دهنده روش شما برای توسعه شما به کار می آیند. با توجه به اینکه موضوع محوری ما، شهرت و نام شخصی شماست، در ادامه به «برند شخصی شما» می پردازیم.

مدل برند شخصی شما

آیا در آرزوی مسیری تازه در زندگی خود هستید آیا مایلید شهرت و اعتبارتان را برای دستیابی به اهدافتان مدیریت کنید؟ بسیاری از ما آرزوی مسیری تازه در زندگی خود داریم و می خواهیم منبع شهرت و اعتبارمان را دریابیم.
با اینکه در دنیای سرشار از تغییر، روش ها و فرمول های متعددی وجود دارند که زندگی شخصی و شهرت ما را پر از تجربیات و چالش های روزافزون می کنند، اما بیشتر ما نیازمند روشی ساختارمند برای بازآفرینی خودمان و زندگی مان هستیم. روشی مفید و موثر که ما را به نتیجه برساند، نه آنکه ما را با انبوهی از اطلاعات و مطالعات موردی حیران واگذارد.
«مدل برند شخصی کانواس» یک الگوی موفق برای ساخت و بازآفرینی نام و برند شخصی شما به شمار می رود.
این مدل یک صفحه ای هرچند ممکن است بسیار ساده و ابتدایی بنمایاند، اما نباید فراموش کرد که امروز «طرح یک صفحه ای» کسب و کار کانواس در دنیای کسب و کارهای جدید و استارتاپ ها نیز شگفتی های متعددی آفریده و چراغی فراروی  مسیر کسب و کارها روشن کرده است.
با کمک مدل برند شخصی کانواس شما می توانید تردیدها را با اطمینان جایگزین کنید. این مدل به بازآفرینی و طرح ریزی هزاران برند شخصی در سراسر دنیا کمک کرده است و روشی نظام مند برای بهبود مهم ترین عنصر زندگی شما، یعنی نام شماست، مدل برند شخصی شما.
مدل برند شخصی کانواس، ابزاری تصویری، نوآورانه و قدرتمند است که به شما در ارزیابی خود، نامتان و کارهایی که می توانید انجام دهید، کمک می کند.
این مدل یک صفحه ای از نه بخش مختلف تشکیل شده است. بخش هایی که نقشی کلیدی در زندگی و نام شما دارند.

چرا مدل برند شخصی کانواس؟

شما برای رسیدن به هدف نیاز به نقشه راه دارید؛ نقشه راهی «شفاف» و «آسان» که شما را «سریع» به مقصود برساند. مدل برند شخصی کانواس که ما آن را در یک صفحه با نه بخش مختلف می بینیم، همان نقشه راه است.
این نقشه اجزای یک مدل کلی را تبیین می کند و این شما هستید که متناسب با مقصد و مقصودتان آن را تکمیل می کنید و در دسترس دارید تا مطابق این نقشه راه به پیش روید.
مطمئنا این نقشه ساده، قابل فهم و کاربردی در برابر مجموعه ای از فرمول هایی که رابطه هیچ یک با دیگری شفاف نیست، برای ساخت یک برند شخصی کاربردی در زندگی روزمره موثر و مفید واقع می شود.

مدلی برای شما، نه برای سیاستمداران یا مدیران

مدل برند شخصی کانواس یک مدل کاربردی و موفق برای برند شخصی شما در زندگی روزمره است.
اگر شما می خواهید برند شخصی سیاسی یا برند رهبری و مدیریتی خود را بازآفرینی کنید، این مدل برند فقط می تواند تا مرحله نام شما را پیش و پس از آن نقش آفرینی مدیریتی و سیاسی همراهی کند. برای برند شخصی، سیاسی و برند رهبری، کانواس دارای الگویی متفاوت است و باید به سراغ الگوهای تکامل یافته و اختصاصی آن رفت تا به مقصود رسید.

دیدگاه‌ها خاموش

لطفا در محل کار، پل‌های پشت سرتان را خراب نکنید

نوشته ای از admin در دسته‌بندی ... | ۱۳۹۶٫۰۶٫۲۶ - ۶:۲۹ ٫ق٫ظ


وب سایت شبکه – مهسا قنبری: شاید هرگز ندانید که همکاران سابق شما – حتی کسانی که در دل از آن‌ها نفرت دارید – ممکن است روزی ارجاع کور شما باشند و به اصطلاح زیر آبتان را بزنند. بله، این اتفاق می‌افتد. پس سعی کنید روی زبان و رفتارتان کنترل داشته باشید و مراقب باشید که هرگز پل‌های پشت سر خود را خراب نکنید.

آیا قبل از آن که شرکت را ترک کنید به همکارانتان می‌گویید که چقدر از کار کردن با آن‌ها متنفرید؟ مکانی که محل کسب و به اشتراک گذاشتن دانش باشد، به افراد قدرت می‌دهد تا از دیگران بیاموزند و درک بهتری از جهان داشته باشند. وقتی پله‌های موفقیت را طی می‌کنید با آدم‌ها مهربان باشید چون هنگام پایین آمدن مجبورید دوباره آن‌ها را ملاقات کنید.

آماده‌اید شغل خود را ترک کنید؟ لطفا پل‌های پشت سرتان را خراب نکنید

شاید شما هم بارها شاهد چنین اتفاقی بوده‌اید. بازنده‌هایی که ایمیل‌های پایان ناپذیری را به شبکه‌های کاری می‌فرستند و از احساسات و ماجراهای زندگی‌شان می‌گویند.  در شرکت‌هایی مانند سیسکو روزانه حدود ۲۰۰ ایمیل از این دست دریافت می‌شوند، این نوع سوء استفاده ناخوشایند بسیار ناامید کننده است. و همچنین آدم‌های نادانی که چیزی جز چاپلوسی مدیرانش نمی‌دانند. در حالی که هر دوی این‌ها مدیر هستند و مانند بسیاری دیگر مسیر ترقی در شغل را پیموده‌اند.

رمز موفقیت در کار این است که سعی کنید کسانی که از شما متنفرند را از کسانی که هنوز به در مورد احساسشان مطمئن نیستید، دور نگاه دارید. شاید به نظرتان خنده‌دار باشد، اما حقیقتی در آن وجود دارد. روابط و نگرش کاری شما از جنبه‌های مهم زندگی شما هستند. اگر می‌خواهید در شغل خود باقی بمانید، بدانید که این افراد یعنی همان‌هایی که از شما متنفرند سالها به دنبال شما خواهند بود و بر سر راهتان قرار خواهند گرفت. تصور نکنید که با تاثیربدی که از خود بر جا می‌گذارید به خصوص زمانی که دیگر کارتان برایتان مهم نیست، می‌توانید به نوعی تلافی کنید.

 
وقتی می‌خواهید محل کار را ترک کنید، لبخند بزنید. برای همه بهترین‌ها را آرزو کنید. ارتباط خود را با کسانی که دوستشان دارید و کسانی که می‌توانند بعدها به درد آینده کاری شما بخورند، حفظ نمایید و به کسانی که دوستشان ندارید چیزی نگویید. شاید ندانید که همین افراد می‌توانند زمانی “ارجاع کور” شما باشند، بله امکانش هست. آن‌ها به “عاملین مخفی دشمن” تبدیل می‌شوند که دست تنها می‌توانند شانس شما را در مرحله بعدی کارتان به کلی نابود کنند. پس چرا چنین ریسکی می‌کنید؟
 
 آماده‌اید شغل خود را ترک کنید؟ لطفا پل‌های پشت سرتان را خراب نکنید
یکی از مهمترین نکاتی که در محیط کار می‌آموزید این است که خشم خود را کنترل کنید، صبور باشید و دهانتان را بسته نگاه دارید. انجام هر سه مورد در محل کار به نظر دشوار می‌آید، بخصوص با گذشت زمان که مدام با افراد در ارتباط نزدیک هستید و همکارانتان همانند خانواده شما برایتان مهم می‌شوند. شما با عادت‌های بد آنان آشنا هستید و آن‌ها هم شما را می‌شناسند. بصیرت و قدرت تصمیم‌گیری بیشترین اهمیت را در این وضعیت دارد. شما هنگام ترک شرکت با به زبان آوردن نقاط ضعف همکارتان، غیر از ۵ دقیقه رضایت بی‌رحمانه چیز دیگری عایدتان نمی‌شود.
 
اگر آن‌ها تا به حال از شرکت اخراج نشده‌اند پس نطق انتقادآمیز شما هیچ فایده‌ای نداشته و در ضمن اگر آن فرد بخواهد به تلافی کار شما اعتبار و آبروی شما را زیر سوال ببرد، دیگر آنجا نیستید که از خودتان دفاع کنید. ” سکوت اغلب بهترین کار برای انجام دادن است و همیشه بهترین حرف برای گفتن”.

شرکت‌ها احساس ندارند. اما آدم‌ها دارند.  به همین دلیل فراموش نمی‌کنند. وقتی اعتبار و آبروی شما آسیب ببیند بازگرداندن آن کار بسیار دشواریست. شاید شما هم این جمله را در جایی دیده و یا شنیده باشید که ” برای من خیلی دیر شده، اما برای تو دیر نیست” پس سعی کنید مراقب رفتارتان باشید تا هرگز پشیمان نشوید. این جملات را دائم با خودتان تکرار کنید:” من زبانم را کنترل می‌کنم، و به آن اجازه نمی‌دهم بیهوده، رکیک و با بی‌حرمتی سخن بگوید. من خشمم را کنترل می‌کنم و از کارها و آدم‌هایی که من را می‌رنجانند، عصبانی نمی‌شوم. من افکارم را کنترل می‌کنم، و اجازه نمی‌دهدم آرزوهای احمقانه اهداف هوشمندانه من را نابود کنند.”   و در یک جمله ” من پل‌های پشت سرم را خراب نمی‌کنم” 

دیدگاه‌ها خاموش

همه روسای پارلمان تجار ایران

نوشته ای از admin در دسته‌بندی ... | ۱۳۹۶٫۰۶٫۲۶ - ۴:۴۱ ٫ق٫ظ


هفته نامه صدا – مهران علی یاری: مدتی از پدرش خبری نبود تا این که فهمیدند به کرمان رفته است. برای یافتن پدرش از اصفهان به کرمان رفت. نوشته اند در آن زمان خانواده او اثاث و وسیله های منزل را فروختند و به سختی هزینه سفرش به کرمان را فراهم کردند. زمانی که به کرمان رسید، فهمید که پدر صرافش از دنیا رفته و محمد حسن را با کوهی از بدهی تنها گذاشته است. بدهی هایی که با میانجیگری تجار اصفهانی پرداخت شد، اما این آخر کار نبود. دیگر دشواری های زندگی محمد حسن خان را راهی تهران کرد. او در تهران از یک یونانی رسم و راه تجارت را یاد گرفت و پس از آن کارش را بین المللی کرد.

محمد حسن خان به بیشتر کشورهای پیشرفته دنیا سر می زد تا هم صادر کند و هم وارد کند. او در این سفرها شیفته فناوری و البته سبک زندگی و کار ممالک پیشرفته شد و البته همیشه حسرت این که چرا در ایران ما مردم به این شدت و اندازه کار نمی کنند دلش را می سوزاند. او طی سفرهای مختلفی که به نقاط دور و نزدیک دنیا داشت، برای امین السلطان صدر اعظم دوره قاجار و برادرش ابوالقاسم نامه می نوشد.

 
محمد حسن خان در یکی از نامه ها حالش در پاریس را اینطور توصیف می کند: «در این پاریس که جای هیچ گونه غصه نیست از چشم هایم خون بیرون می آید. والله اعظم که شب و روزی نیست که در وقت نماز بی اختیار گریه و زاری نکنم و توبه و انابه نکنم. وضع این مملکت و مردم را می بینم و وضع آنجا را می بینم، دیوانه می شوم.»۱

«علم اینها را به کار (وا) داشته است و علم آنها از روی توجه است و مجلس وزرا و عقلا آنها را به طوری مجبور کرده اند که احدی نمی تواند غرض به خرج بدهد یا مداخله کند یا حمایت کند. طوری حد و حدود خود را دارند که به شهادت یک پلیس آدم را حبس می کنند یا این که از کشتن نجات می (دهند). نوشتجات تاجر و بقال و کفش دوز و وزیر – تمام بدن تعلل و تعطیل اجرا می شود. هر کس راه خود را و فکر خود را می داند.

 
 همه روسای پارلمان تجار ایران
 
کسی را زهره دزدی و تقلب و خیال بد نیست. یکصد ده هزار درشکه کرایه در این مملکت توی کوچه ها و بازارها حرکت می کند، غیر از مخصوص مردم و غیر از راه آهن کوچه ها. از لندن و ینگه دنیا و حتی … برلین و روسیه و اطریش هر ساعت راه آهن وارد می شود و مسافر و مال التجاره او را از آن طرف می برد. صدا از احدی بلند نیست. کسی نمی فهمد چه آمد و چه رفت و چه شد. نمی دانم چه قانون و قواعد گذاشته شده، تمام ایران به قدر پاریس جمعیت ندارد و همه دولت پرست هستند. حکمات دولت را به گوش و جان و دل می کنند و مطیع هستند.»۲

«تمام مردم اروپا گویا یک پارچه اند و متحد به یکدیگر هستند. اعلی و ادنی، فقیر و غنی، آدم ها و حیوانات، حتی سگ ها متحدا مشغول به کار هستند و کار می کنند و هر کس صبح و روز و شب در هر ساعت تکلیف معین و مشخصی دارد.»۳

همین دل نگرانی ها بود که محمد حسن خان امین الضرب را به بنیانگذاری یکی از متجددترین تجلی های توسعه به نفع بخش خصوصی در ایران ترغیب کرد. اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران که امروز بیش از ۱۷ هزار عضو دارد از دل مجلس وکلای تجار شکل گرفته است، مجلسی که محمد حسن خان امین الضرب آن را در ۱۴ مرداد سال ۱۲۶۳ خورشیدی بنیان گذاشت. در گذر زمان نام مجلس وکلای تجار به «اطاق تجارت تهران» و «اتاق بازرگانی تهران» تغییر کرده است.

این نهاد ۱۳۴ ساله روزگار تلخ و شیرین زیادی را به خود دیده است. ۹ تاجر و فعال اقتصادی پیش از پیروزی انقلاب اسلامی بر پارلمان بخش خصوصی ریاست کردند. پارلمانی که در جریان اعتراض تجار در زمان قاجار به شیوه اداره امور اقتصادی کشور شکل گرفت. در آن زمان حاج محمد حسن امین الضرب که ارتباط نزدیکی با صاحب منصبان در زمان قاجار داشت، پیشاهنگی جریان اعتراضی را به دست گرفت و در نهایت ناصرالدین شاه قاجار را قانع کرد که طی فرمانی دستور تشکیل مجلس وکلای تجار را برای استقلال بیشتر بازرگانان ایرانی صادر کند.

مشکل عدم امنیت مالی بازرگانان و مصادره اموال آنان توسط نماینده های دولت یکی از مهم ترین مسائل تجار در زمان قاجار بود. آنانی که به مجلس وکلای تجار برای شنیده شدن صدای شان توسط درباره قاجار امید بسته بودند. حکام دربارها عوض شدند و در نهایت طومار دربارها در هم پیچیده شد اما پارلمان بخش خصوصی همچنان برای حفظ منافع فعالان اقتصادی باقی مانده است.

کسانی که ریاست کردند

طی ۱۳۴ سال فعالیت مجلس وکلای تجار که امروز تبدیل به اتاق بازرگانی تهران شده است، ۱۴ فعال اقتصادی بر پارلمان بخش خصوصی ریاست کرده اند. محمد حسن امین الضرب اولین موسس و اولین رییس مجلس وکلای تجار بود. میراث امین الضرب امروز با رأی فعالان اقتصادی و بازرگانان تهرانی به مسعود خوانساری رسیده است.

* روسای مجلس وکلای تجار و اتاق بازرگانی تهران
* ۶۱ سال بی قراری
* محمد حسن امین الضرب
* دوره ریاست: ۱۲۶۳ تا ۱۲۶۵

 همه روسای پارلمان تجار ایران
 
حاج محمد حسن خان اصفهانی که بعدها ملقب به امین الضرب شد، از اولین بازرگانانی است که توانست برای واردات کالا و تکنولوژی با کشورهای غربی ارتباط تجاری برقرار کند. شغل خانوادگی امین الضرب صرافی بود. وقتی امین الضرب جوان بود، پدرش را از دست داد و کفیل خانواده شد. پس از مدتی از اصفهان به تهران آمد. بعضی گفته اند که او در این دوره در خیابان ها دوره گردی می کرد که البته این ادعا ثابت نشده است. کسب و کار حسن زمانی دگرگون شد که با پانایوتی یک بازرگان یونانی آشنا شد. او با کمک پانایوتی وارد کار صادرات پشم به اروپا شد و پس از مدتی با شراکت دو نفر دیگر که یکی از آنها برادرش بود، شرکت مستقلی را تاسیس کرد. از این دوره به بعد کار بازرگانی امین الضرب رونق گرفت.

او به کشورهای مختلف از جمله روسیه، گرجستان، ترکیه و کشورهای اروپایی از جمله فرانسه سفر کرد. نامه های حسن از مشاهداتش در کشورهای غربی نشان می دهد که او تا چه اندازه نسبت به کار دائمی و سازنده در کشورهای غربی مشتاق و از تنبلی و بیکاری مردم ایران آزرده خاطر و به آن منتقد بود. توجه او در سفر به فرانسه بیشتر به نهادهای اثرگذار بر جامعه متمرکز شد و شاید تشکیل مجلس وکلای تجار از همین جا کلید خورد.

امین الضرب تنها به کار تجارت مشغول نبود. امور عام المنفعه و انجام اقداماتی به نفع حاکمیت وقت از او بازرگانی همه فن حریف ساخته بود که بی نهایت مورد اعتماد و وثوق دستگاه قاجار قرار گرفت. امین الضرب در سال ۱۲۶۳ مجلس وکلای تجار را بنیان گذاشت که امروز از آن به عنوان گرانبهاترین میراث او برای بازرگانان ایرانی یاد می شود. در بهمن ماه سال گذشته اتاق تهران در همایشی از کارآفرینان ایرانی با تقدیم نشان امین الضرب قدردانی کرد نا نام محمد حسن خان اصفهانی را در یادها زنده کند. حسن امین الضرب در سال ۱۲۷۷ خورشیدی درگذشت.

* پدر برق ایران
* محمد حسین امین الضرب
* دوره ریاست: ۱۳۰۵ تا ۱۳۱۱

 همه روسای پارلمان تجار ایران
 
محمد حسین امین الضرب پسر محمد حسن امین الضرب موسس مجلس وکلای تجار بود. او پس از موسس مجلس وکلای تجار به ریاست آن رسید. دوره زندگی محمد حسین همزمان با پادشاهی ناصرالدین شاه و مظفرالدین شاه قاجار بود؛ دو پادشاهی که اولی پدر او را معتمد می دانست و ضرب سکه را به او سپرده بود و دومی پدرش را به اتهام تقلب در ضرب سکه به زندان انداخت. محمد حسین در نهایت توانست با پرداخت جریمه به صنیع الدوله داماد مظفرالدین شاه پدرش را از این مخمصه نجات دهد. جریمه ای چهل هزار تومانی در آن زمان.

محمد حسن پس از این اتفاق از ضرابخانه شاهنشاهی کنار گذاشته شد. افت و خیزهای زندگی پدر، محمد حسین را از جوش و خروش نینداخت. او در نهایت با وارد کردن برق به ایران لقب پدر برق ایران را به خود اختصاص داد. بعضی منابع نقل کردند که او همراه مظفرالدین شاه به روسیه سفر کرده بود که با کارخانه برق آشنا شد و آن را خریداری کرد.برق در آن زمان تنها به خیابان های متصل به دربار اختصاص یافت و در تهران با مقاومت بعضی از مردم که شناختی از این دستاورد بشری نداشتند همراه شد.

امین الضرب تنها یک تاجر نبود. او از سن ۱۶ سالگی با فنون صرافی آشنا شده بود، تجارت را از پدرش آموخته بود و معاشرت با سید جمال الدین اسدآبادی شخصیت او را تحت تاثیر قرار داده بود. استعدادهای محمد حسین امین الضرب در نهایت از چشم دربار مظفری دور نماند و او مثل پدرش تبدیل به یک فعال اقتصادی و سیاسی مورد اعتماد شد.

پس از پیروزی انقلاب مشروطه و صدور فرمان مشروطیت توسط شاه پیر قاجار، محمد حسین به عنوان نماینده تجار تهران وارد مجلس شد و البته به عنوان نایب رییس مجلس هم انتخاب شد. محمد حسین امین الضرب ۲۶ سال پس از صدور فرمان مشروطه درگذشت. او وصیت کرده بود که در شهر مقدس نجف به خاک سپرده شود.

* همیشه گرفتار
* حبیب الله امین التجار
* دوره ریاست: ۱۳۱۱ تا ۱۳۱۲

 همه روسای پارلمان تجار ایران
 
حاج حبیب الله امین التجار سومین رییس مجلس وکلای تجار بود. او در پنج دوره مجلس شورای ملی، نمایندگی مردم اصفهان را بر عهده داشت. حبیب الله امین در جنگ جهانی اول در کرمانشاه به اسارت قوای انگلیس در آمد. این اسارت یک سال طول کشید. او سرانجام در سال ۱۲۹۶ خورشیدی از اسارت انگلیسی ها آزاد شد. ۹ سال پس از این اسارت، رضاخان میرپنج به عنوان رضاشاه پهلوی پس از احمدشاه قاجار تاجگذاری کرد و حبیب الله امین ۶ سال بعد به ریاست مجلس وکلای تجار که از سال ۱۳۰۸ اتاق تجارت تهران نامیده می شد، رسید.

ریاست حبیب الله امین التجار بر پارلمان بخش خصوصی طولی نکشید. او یک سال نماینده تجار تهران در مهم ترین نهاد بخش خصوصی بود. حبیب الله تا پایان ۱۳۱۲ رییس اتاق تجار تهران بود که با پایان یافتن دوره اش از این سمت کنار رفت و پس از برگزاری انتخابات، عبدالحسین نیکپور جای او را گرفت.

امین التجار در دوره اولین شاه پهلوی انحصار صدور تریاک کل ایران را به مدت سه سال به دست گرفت، محصولی که محمد حسن خان امین الضرب به واسطه سود فراوان از صادرات آن به آسیای دور از سوی دربار تشویق شده بود. البته این انحصار سه ساله دوامی نیاورد، به این دلیل که امین التجار به اتهام پرداخت رشوه به عبدالحسین خان تیمورتاش وزیر دربار و از مهره های کلیدی حکومت رضا شاه به زندان افتاد. حکومت اموال حبیب الله خان را به همین اتفاق توقیف کرد. او شش ماه به حبس افتاد اما در نهایت عفو رضاشاه نجاتش داد و از زندان بیرون آمد. او در سال ۱۳۳۳ خورشیدی یعنی ۷۰ سال پس از تاسیس مجلس وکلای تجار از دنیا رفت.

* عبور از بحران
* میرزا عبدالحسین نیکپور
* دوره ریاست: ۱۳۱۲ تا ۱۳۳۵

چهارمین رییس میراث امین الضرب کسی نبود جز تاجر بلور میرزا عبدالحسین نیکپور که بیش از ۲۳ سال ریاست مهم ترین نهاد بخش خصوصی در ایران را بر عهده گرفت. بیست و پنجمین سال ریاست نیکپور بر پارلمان بخش خصوصی همزمان با سی امین سال تاسیس اتاق بازرگانی تهران بود. نیکپور طولانی ترین دوره ریاست بر پارلمان بخش خصوصی را پیش از پیروزی انقلاب اسلامی به نام خود ثبت کرده است. اتاق بازرگانی در دوره ریاست نیکپور از بحران های متعددی عبور کرده است. ملی شدن صنعت نفت، اشغال ایران توسط متفقین و سختگیرانه شدن قوانین نظارتی بر کار تجار از عمده ترین مسائلی بود که پارلمان بخش خصوصی در دوره ریاست نیکپور از سر گذراند.

تحولات سیاسی در دوره ریاست نیکپور بیش از هر زمان دامن اتاق را گرفت. زمانی اتاق بازرگانی به افزایش اتاق ها و نمایندگان روی آورد اما با تغییر دولت ها همه چیز به هم ریخت و امکانات تازه ای که برای تجار در نظر گرفته شده بود، سوخت. یک نمونه از این تحولات این بود که نخست وزیر مصدق با استفاده از اختیارات قانونی اش نمایندگان اتاق تهران را از ۱۵ نفر به ۳۰ نفر ارتقا داد. به این ترتیب نمایندگان پیشه وران، اصناف و صنایعی مثل بیمه و حمل و نقل هم به عضویت اتاق در آمدند و انجمن هایی را تشکیل دادند اما با روی کار آمدن کابینه زاهدی پس از کودتای ۲۸ مرداد ۳۲، این انجمن ها از سوی دولت غیرقانونی شناخته شدند.

انتشار نشریه مرتب و مستقل، تاسیس بیمارستان خیریه، تاسیس خیریه مستمر بازرگانان و تشریک مساعی با بانک ها و بیمه ها دستاوردهایی بود که نیکپور برای اتاق بازرگانی تهران در دوره ریاستش به ارمغان آورد. او در جشن ۳۰ سالگی اتاق زودتر از موعدی که قانون مقرر کرده بود به دلیل بیماری از ریاست اتاق کناره گیری کرد.

نیکپور در سال ۱۳۴۷ درگذشت. کارنامه او سرشار از عناوین و سمت های مختلف سیاسی و اقتصادی است. عضویت در مجلس موسسان اول، نمایندگی مردم در مجلس شورای ملی در دوره نهم تا سیزدهم و دوره پانزدهم، عضویت در مجلس سنا، عضویت در کمیسیون اقتصادی قوام السلطنه در مذاکرات مسکو، تاسیس بانک پارس و موسسات بیمه ای بعضی از فعالیت های سیاسی و اقتصادی نیکپور است.

* رییس ناکام
* ابوالحسن صادقی
* دوره ریاست: ۱۳۳۵ تا ۱۳۳۶

ابوالحسن صادقی را می توان اولین رییس تحصیل کرده و کمتر تاجر اتاق بازرگانی برشمرد. پیش از صادقی تحصیلات روسای اتاق محدود به مکتبی، دروس قدیم، دوره متوسطه و در بهترین حالت دوره های مطالعاتی در اروپا می شد اما در سال ۳۵، اتاق بازرگانی تهران رییسی را به خود دید که بیش از تجارت تحصیل کرده و بیشتر از فعال اقتصادی یک بانکدار بود. صادقی در تبریز به دنیا آمده بود اما تحصیلاتش را در مدرسه سن لوئی تهران به پایان رسانده بود. در بعضی منابع آمده که او در رشته اقتصاد و امور دارایی در دانشگاه های اروپایی تحصیل کرده بود.

صادقی در اولین سال های فعالیت اقتصادی اش، جذب وزارت دارایی شد. او از وزارتخانه به بانک ملی رفت و مدتی هم به عضویت هیئت اقتصادی دولت در اروپا درآمد. صادقی پیش از این نماینده مردم تبریز در مجلس شورای ملی بود. وزارت راه و وزارت اقتصاد از دیگر سوابق اجرایی اوست. او پس از کار در دولت دوباره به مجلس بازگشت اما این بار نماینده مردم بود. مدیریت چند شرکت بازرگانی در نهایت پای صادقی را به پارلمان بخش خصوصی باز کرد و او در سال ۱۳۳۵ و پس از کناره گیری نیکپور به ریاست میراث امین الضرب رسید، دوره ای که خیلی طول نکشید.

صادقی در مسیر رسیدن به مراسم افتتاح فروشگاه فردوسی سکته کرد و مرد. مردی که یک سال زودتر از درگذشت امین الضرب به دنیا آمده بود در سالگرد ۷۳ سالگی مجلس وکلای تجار درگذشت.

* سینما، کفش، دانشگاه
* علی وکیلی
* دوره ریاست: ۱۳۳۶ تا ۱۳۴۲

 همه روسای پارلمان تجار ایران
 
وکیل دومین رییس تبریزی اتاق بازرگانی تهران بود. وکیلی شش سال ریاست میراث امین الضرب را بر عهده گرفت. در کارنامه او انواع و اقسام اقدامات تجاری و فرهنگی دیده می شود وکیلی تحصیل کرده سوییس بود. او پس از بازگشت از فرنگ به یزد رفت و به استخدام اداره کل انحصار تریاک این شهر در آمد. پس از مدتی به تهران بازگشت و به تجارت کفش مشغول شد. درج آگهی در مطبوعات برای فروش کفش، راه اندازی نمایندگی کفش ساکسون، راه اندازی نمایندگی اتومبیل های فورد، سرمایه گذاری در سینما و راه اندازی اولین سالن نمایش فیلم به نام گراند سینما، راه اندازی اولین سالن نمایش فیلم اختصاصی برای بانوان و انتشار مجله سینمایی «سینما و نمایشات» بعضی اقدامات اقتصادی و فرهنگی علی وکیلی است.

وکیلی همچنین سابقه نمایندگی مردم در مجلس شورای ملی در پنج دوره را در کارنامه داشت و در دو دوره نماینده مجلس سنا بود. در دورانی که او به ریاست اتاق بازرگانی رسید موسسه اعتباری دانشگاه راه اندازی شد که به دانشجویان فقیر کمک هزینه تحصیل می داد بدون این که وثیقه ای دریافت کند.

در دوره ریاست او دانشگاه بازرگانی هم تاسیس شد. در دور دوم انتخاب وکیلی به عنوان رییس اتاق بازرگانی تهران یعنی هفتمین انتخابات اتاق بازرگانی زنان هم در رأی گیری شرکت کردند و این بار، وکیلی دوباره بیشترین آراء را به دست آورد. وکیلی در دوره بعدی انتخابات اتاق بازرگانی یعنی در هشتمین دوره نامزد شد. او در سال ۱۳۴۶ در فروردین ماه در گذشت. نشریه اتاق بازرگانی نامه پس از درگذشت علی وکیلی و در پوشش خبری مراسم ترحیم او نوشت: «مرحوم علی وکیلی به خاطر خدمات ارزنده ای که طی زندگی افتخارآمیز خود انجام داد، به دریافت نشان هایی از رضا شاه و محمدرضا شاه و همچنین به دریافت نشان لژیون دونور از دولت فرانسه توفیق یافت.»

* تحصیل کرده آلمان
* محمد خسروشاهی
* دوران ریاست: ۱۳۴۲ تا ۱۳۴۹

 همه روسای پارلمان تجار ایران
 
ساختمانی که امروز به عنوان ساختمان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در خیابان طالقانی شناخته می شود، یادگاری از ریاست محمد خسروشاهی هفتمین رییس اتاق بازرگانی بود. او پس از انقلاب سفید محمدرضا پهلوی روی کار آمد و در برخی منابع به عنوان یک فعال اقتصادی نزدیک به دولت معرفی شده است.
 
خسروشاهی در رشت متولد شد اما در دوره سیزدهم مجلس شورای ملی به عنوان نماینده مردم تبریز با پارلمان راه یافت. خسروشاهی در آلمان تحصیل کرده بود، پس از این چند سالی را برای تجارت به کشور بازگشت. او فارغ التحصیل رشته بازرگانی بود. خسروشاهی دو دوره ریاست پارلمان بخش خصوصی را بر عهده گرفت و سابقه عضویت در هیئت نمایندگی ایران در کنفرانس غرامات لندن و دبیرکلی کنفرانس اقتصادی تهران را هم بر عهده داشت.

* ریاست نائب رئیس
* علی اکبر محلوجی
* دوره ریاست: ۱۳۴۹ تا ۱۳۵۳

علی اکبر محلوجی نائب رئیس خسروشاهی بود. او در دهمین دوره انتخابات ریاست اتاق تهران اکثریت آرا را به دست آورد و رئیس شد. در این دوره اتاق ایران هم تاسیس شده بود. علی اکبر محلوجی تا دوره لیسانس در ایران تحصیل کرده بود. او رشته اقتصادی و قضایی را در دانشکده حقوق تمام کرد و برای گرفتن فوق لیسانس به لوزان سوییس رفت.

محلوجی در غرب ماندگار نشد و به ایران بازگشت و سه سال مدیریت یک شرکت خانوادگی را بر عهده داشت. دو سال دیگر از فعالیت او در شعبه نیویورک این شرکت انجام شد. او در اواخر دهه ۲۰ به ایران بازگشت و شرکتی را تاسیس کرد که نمایندگی بیش از ۱۰ کارخانه آلمانی سازنده ماشین آلات سنگین بود. محلوجی شرکت های دیگری هم تاسیس کرد و بیشتر در کار واردات از اروپا فعالیت می کرد. او در سال ۴۱ به عنوان نائب رییس اتاق انتخاب شد و تنها یک دوره ریاست اتاق بازرگانی را تجربه کرد.

* آخرین رئیس
* عنایت بهبهانی
* دوره ریاست: ۱۳۵۳ تا ۱۳۵۷

عنایت بهبهانی متولد اهواز بود. او در دومین دوره ای که انتخابات اتاق بازرگانی تهران و ایران جداگانه برگزار می شد در انتخابات شرکت کرد. در این دوره محلوجی نامزد نشده بود، پس بهبهانی رأی آورد تا عنوان آخرین رییس اتاق بازرگانی تهران پیش از انقلاب را از آن خود کند. او فارغ التحصیل دبیرستان البرز بود و در میشیگان و مریلند آمریکا ماشین آلات کشاورزی و مکانیک خوانده بود. پدر عنایت از کارخانه دارهای معروف پیش از انقلاب بود. پسر هم زمانی که به ایران بازگشت، برای اداره کارخانه ها به پدر پیوست. او دو دوره نماینده مردم در مجلس شورای ملی بود و شرکت صنعتی جنرال را اداره کرد. بهبهانی در سال ۵۷ از سمت ریاست اتاق بازرگانی تهران استعفا داد.

* اولین رئیس انقلابی
* علینقی سید خاموشی
* دوره ریاست: ۱۳۵۸ تا ۱۳۸۱

 همه روسای پارلمان تجار ایران
 
خاموشی اولین رئیس اتاق بازرگانی تهران پس از پیروزی انقلاب اسلامی بود. ریاست خاموشی بر اتاق تهران ۲۰ سال طول کشید. خاموشی جزو هشت نفری بود که به فرمان امام خمینی (ره) وارد اتاق بازرگانی شده بودند. پس از حضور این گروه هشت نفره در اتاق بازرگانی تهران برای سروسامان دادن به امور در سال ۶۴ برای اولین بار پس از پیروزی انقلاب اسلامی، برای انتخاب هیئت رئیسه انتخابات برگزار شد.

در این انتخابات هم خاموشی رأی خوبی کسب کرد و رئیس اتاق ماند. در دوره خاموشی ریاست دو اتاق تهران و ایران یکی شده بود تا زمانی که گروه تحول خواهان با سرگروهی بهزادیان در انتخابات اتاق تهران رأی بالایی به دست آوردند و از آن پس، خاموشی تنها رئیس اتاق ایران باقی ماند. خاموشی هم مثل بیشتر روسای پیشین پارلمان بخش خصوصی سابقه نمایندگی در قوه مقننه را در کارنامه دارد؛ البته در دوره چهارم مجلس شورای اسلامی.

او در دوره ای به ریاست بنیاد مستضعفان رسید. معاون وزیر بازرگانی بود، به عضویت شورای پول و اعتبار در آمد و عضو هیئت مدیره چند شرکت ریسندگی و بافندگی هم بود. از پنج دوره ریاست خاموشی بر اتاق بازرگانی به عنوان دوران بی هیاهو و حاشیه نام می برند. دوره ای که دست کم اگر اختلاف و مشکلی هم بود رسانه ای نمی شد. علینقی سید خاموشی هم اکنون عضو هیئت مدیره شرکت سرمایه گذاری ایران است.

* تحول خواه
* محمدرضا بهزادیان
* دوره ریاست: ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۴

 همه روسای پارلمان تجار ایران
 
محمدرضا بهزادیان فارغ التحصیل دانشگاه امیرکبیر و معاون امور اداری و مالی وزیر کشور در دولت اصلاحات بود. او سابقه حضور به عنوان نماینده مردم قائنات در سومین دوره مجلس شورای اسلامی را هم داشت. بهزادیان پس از ۲۰ سال ریاست علینقی خاموشی یکی از سه عضو زنده از گروه هشت نفره فرمان امام (ره) بود و به ریاست اتاق بازرگانی رسید اما دوره ریاست او خیلی طول نکشید.

از از مهم ترین اتفاقات دوره ریاست سه ساله بهزادیان که با روی کار آمدن دولت نهم به پایان رسید، جداسازی اتاق تهران و ایران بود. در این دوره علینقی خاموشی ریاست اتاق ایران را بر عهده داشت و تصمیم بهزادیان برای جداسازی اتاق تهران از اتاق ایران باعث بروز تنش هایی بین آنها شد. بهزادیان و گروه تحول خواهان از نظر فکری متفاوت از جریان اتاق ایران حرکت می کردند.

بخشی از درآمد اتاق ایران از توان اجرایی و اداری اتاق تهران تامین می شد و جداسازی این دو، به کاهش درآمدهای اتاق ایران منجر می شد. همین مسئله یکی از دلایلی بود که به شکل گیری گروه مخالفان جداسازی کمک کرد. تنش های بین خاموشی و بهزادیان در این دوره بالا گرفت. به نظر می رسد که در دوره پنجم اتاق بازرگانی تلافی ۲۰ سال بی حاشیه بودن اتاق در آمده است. سه سال ریاست بهزادیان بر پارلمان بخش خصوصی تهران پر از تنش و درگیری با خاموشی بود. خاموشی در نهایت زمینه استیضاح بهزادیان را فراهم کرد. این استیضاح باعث شد هیئت رئیسه اتاق تهران از کار بر کنار شود. پس از آن دوره ریاست محمد آقا نهاوندیان آغاز شد.

* یک صبحانه کاری مهم
* محمد آقا نهاوندیان
* دوره ریاست: ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۶

 همه روسای پارلمان تجار ایران
 
صبحانه با مسئولان نام طرحی ابتکاری است که آقا نهاوندیان برای استحکام هر چه بیشتر ارتباط پارلمان بخش خصوصی و مسئولان دولتی در دوره ریاستش در اتاق بازرگانی اجرا کرد. نهاوندیان پس از بهزادیان به ریاست اتاق تهران رسید. او تحصیلکرده، دانشگاه جرج واشنگتن آمریکا بود و دکترای اقتصاد گرفته بود. نهاوندیان سابقه تدریس در دانشگاه های تهران و تربیت مدرس را دارد. دوره ریاست او بر اتاق تهران با روی کار آمدن دولت نهم آغاز شد و پیش از اتمام دور اول ریاست جمهوری احمدی نژاد به پایان رسید.

او در خرداد سال ۸۶ به ریاست اتاق بازرگانی ایران رسید. طی سال های ریاست جمهوری احمدی نژاد حواشی برای نهاوندیان ایجاد شد اما مشی میانه روی او مانع تشدید فشارها بود. تلاش های نهاوندیان در ارتقای سطح روابط اتاق بازرگانی با مسئولان دولتی و قانونگذاران نقش اتاق را پر رنگ تر کرد. با روی کار آمدن دولت یازدهم، نهاوندیان به عنوان رییس دفتر رئیس جمهور برگزیده شد و پیش از ارائه کابینه پیشنهادی رئیس دولت دوازدهم به مجلس، نام او در بین گمانه زنی ها درباره وزرای دولت دوم روحانی پررنگ بود.

* وزیر بازرگانی حامی بخش خصوصی
* یحیی آل اسحاق
* دوره ریاست: ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۴

 همه روسای پارلمان تجار ایران
 
یحیی آل اسحاق از اواسط دوره اول ریاست جمهوری احمدی نژاد تا نیمه دوره اول ریاست جمهوری روحانی بر اتاق تهران ریاست کرد. آل اسحاق از طرفداران اقتصاد آزاد است. او در دوره ای به عنوان وزیر بازرگانی فعالیت کرد و در داستان الحاق و تفکیک وزارتخانه های بازرگانی از صنعت و معدن، همیشه از طرفداران تشکیل وزارتخانه ای جدا برای تجارت بوده است.

آل اسحاق در دوره وزارت بازرگانی در دولت های سازندگی و اصلاحات به عنوان حامی بخش خصوصی شناخته شد. او در دوره ای رئیس هیئت امنا و قائم مقام بنیاد مستضعفان بود. آل اسحاق در سه دوره انتخابات اتاق بازرگانی تهران رأی بالایی کسب کرد. این طرفدار نگاه غیر سیاسی به اقتصاد کشور در آخرین انتخابات مجلس شورای اسلامی شرکت کرد اما رأی نیاورد. آل اسحاق هم اکنون عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران است اما در هیئت رئیسه حضور ندارد.

* یادآور نام امین الضرب
* دوره ریاست: ۱۳۹۴ تاکنون
* مسعود خوانساری

رئیس کنونی اتاق تهران در رشته مهندسی کشاورزی تحصیل کرده است. خوانساری سابقه معاونی وزرای کشاورزی و راه ترابری را در کارنامه دارد. او همچنین موسس و مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری آتی سامان است. عضویت در هیئت مدیره سیمان خاش، فارس، خوزستان و کارون، ریاست هیئت مدیره شرکت لیزینگ اقتصاد نوین و مدیرعاملی شرکت آکام تجارت صدرا از دیگر سوابق رئیس کنونی اتاق تهران است.

ریاست مسعود خوانساری بر اتاق تهران همزمان با آغاز تلاش های دولت برای لغو تحریم ها و اجرای برجام بود. استفاده از فرصت های برجام با برقراری رابطه فعالانه با بخش خصوصی کشورهای صاحب فناوری از مهم ترین رویکردهای ریاست فعلی اتاق تهران است. همچنین در دوره ریاست مسعود خوانساری مراسم امین الضرب با حضور فعالان بخش خصوصی برای زنده کردن نام حسن امین الضرب بنیانگذار مجلس وکلای تجار و تقدیر از کارآفرینان نمونه کشور برگزار شد. در این مراسم علاوه بر تقدیر از کارآفرینان برتر و پیشکسوت از پژوهشگران فعال در زمینه کارآفرینی و رسانه های برتر اقتصادی با اهدای نشان امین الضرب قدردانی شد.

پی نوشت

۱٫ حاج محمد حسن امین الضرب: از پیشگامان تجدد ایران، ایران نامه، پاییز ۷۶، شماره ۶۰، صفحات ۵۹۱ تا ۶۱۲
۲٫ همان، صفحه ۶۰۴
۳٫ همان، صفحه ۶۰۵

دیدگاه‌ها خاموش

یادداشت های «دارن هاردی» برای درآمد بیشتر

نوشته ای از admin در دسته‌بندی ... | ۱۳۹۶٫۰۶٫۲۵ - ۶:۲۶ ٫ق٫ظ


مجله پنجره خلاقیت – ترجمه شادی حسن پور: وقت بخیر! امروز می خواهم به شما کمک کنم تا پول بیشتری به دست بیاورید. وقتی بحث درآمد بیشتر پیش می آید، دو قانون وجود دارد که من با آنها زندگی می کنم. خوشبختانه من زمانی این دو قانون را آموختم که فقط دوازده سال داشتم.
 
من هم، مثل هر پسربچه دوازده ساله عاشق خودروی دیگری، آرزو می کردم که یک روز بتوانم یک خودروی فراری داشته باشم. روی دیوارهای اتاقم خبری از پوستر بازیگران، ورزشکاران یا فضانوردان نبود، بلکه چهار پوستر از خودروی فراری روی دیوار نصب کرده بودم که همه شان به رنگ آلبالویی بودند.
 
 یادداشت های «دارن هاردی» برای درآمد بیشتر
یک روز وقتی بعد از مدرسه به خانه برمی گشتم، متوجه شدم مشاور کاری پدرم، که قبلا مربی فوتبال او بود، به منزل ما آمده است. روی مبل نشسته بود. به همراه من سری به اتاقم زد و با دیدن پوسترها گفت: «پس عاشق فراری هستی، درست است؟ تا حالا به این فکر کردی که چطور باید یک فراری بخری؟» جواب دادم: «نه راستش!» من فقط یک پسربچه رنگ پریده دوازده سال بودم. ادامه داد: «خب اگر چنین چیزی می خواهی، باید حسابی کار کنی.»
به او گفتم که کار می کنم؛ چمن می زنم و میخ جمع می کنم و به ازای هر میخ یک پنی می گیرم. سوال کرد: «هفته ای چقدر درآمد داری؟» با خجالت پاسخ دادم: «بیست و پنج دلار.» خندید و گفت: «با این درآمد یک لاستیک فراری را هم نمی توانی بخری! باید بیشتر درآمد داشته باشی. آن هم خیلی سریع تر.» پرسیدم: «اما چطور؟» جمله ای که در جواب شنیدم، قانون شماره یک پول سازی است.

مشاور پدرم روی میز خم شد و با لحنی که نشان می داد جمله بعدی، جمله بسیار مهمی است، گفت: «می خواهی سریع تر پول دربیاوری، کار ترسناکی پیدا کن و انجام بده. کاری که هر کسی جرات انجام دادنش را نداشته باشد. کارهای ترسناک بیشترین درآمد را دارند.»

شب وقتی روی تختم دراز کشیده بودم، یادم افتاد یکی از دوستانم در مورد شغل نیمه وقتی صحبت می کرد که متقاضی باید به مکان های شلوغی مثل ایستگاه راه آهن یا پاساژهای تجاری می رفت و از افراد کاملا غریبه درخواست می کرد فرم نظرسنجی را پرکنند.
اصلا دلم نمی خواست این کار را انجام دهم؛ معلوم است که مردم نمی خواهند کسی مزاحمشان شود و یک فرم نظرسنجی به دستشان بدهد. واقعا ترسناک بود.
اما روز بعد به همراه یک پسر شانزده ساله، که عاشق لامبورگینی بود، جلوی ایستگاه اتوبوس نزدیک خانه مان ایستاده بودم و داشتم از مردم درخواست می کردم آن فرم را پر کنند! ما کل روز را سراغ غریبه هایی می رفتیم که ما را کنار می زدند، سرمان داد می زدند و حتی روی ما تف می انداختند. در بهترین حالت هم سعی می کردند ما را نادیده بگیرند. حتی خانمی رد شد و گفت: «برو شغل آبرومندانه تری پیدا کن. همان چمن زنی بهتر نبود؟» باور کنید همین فکر به ذهن خودم هم رسید.
در طول آن شش ساعت کار بیش از تمام عمرم دلم می خواست آن کار را رها کنم. بعد از پایان شیفت توانسته بودم ۵۶ نفر را قانع کنم که فرم را پرکنند. به ازای هر فرم کامل دو دلار پرداخت می شد، یعنی می شد ۱۱۲ دلار در تنها یک روز! بیشتر از چیزی که در طول یک ماه به دست می آوردم. وقتی داشتیم می رفتیم که فرم ها را تحویل بدهیم و پول نقد دریافت کنیم، می توانستم بوی چرم استفاده شده در فراری عزیزم را استشمام کنم! اما متاسفانه وقتی که رییس فرم ها را شمرد، تمام آن ۱۱۲ دلار را به آن پسر عاشق لامبورگینی تحویل داد.
او که ترس و تعجب را در چهره ام دیده بود، گفت: «متاسفم پسر! امروز آزمایشی بود! باید چند روز دیگر هم آزمایشی کار کنی تا بتوانی پولی دریافت کنی.»
عصبانی و آزرده به خانه برگشتم، در ورودی را محکم کوبیدم و دیدم که مشاور پدرم باز هم به منزل ما آمده و روی مبل نشسته است. به او گفتم که چرا عصبانی ام؛ گفتم که کار ترسناکی پیدا کردم و انجامش دادم، اما تمام پول من را به کس دیگری دادند. در گیر و دار جوش و خروش نوجوانی ام بودم که مشاور پدرم قانون شماره دو پول سازی را به من آموخت. او گفت: «کارآموزی همیشه ارزشش را دارد. درست است که در ازایش پولی نمی گیرید، اما مهارت ها و درس های باارزشی می آموزید که تا آخر عمر بارها و بارها استفاده خواهید کرد.
و اگر بتوانید به بهترین شکل ممکن از آنها استفاده کنید، میلیونر خواهیدشد»
مواجهه با پاسخ های منفی، غلبه بر موانع، فروش چیزی به اهداف متحرک، مهارت ارتباط با مردم، مقاومت، همه و همه را در آن روز سخت آموختم و تا امروز از آنها استفاده کرده ام. راستی، وقتی پانزده ساله شدم، بعد از مدت ها تلاش و انجام کارهای ترسناک، آنقدر پول داشتم که یک خودروی زیبای آلبالویی بخرم: مزدا آر ایکس ۷٫ اگرچه فراری نبود، اما همان احساس خرید فراری را به من می داد.
قوانین پول سازی را فراموش نکنید.

دیدگاه‌ها خاموش

یک قدم رو به جلو در تکنیک‌های تبلیغات و بازاریابی آفلاین

نوشته ای از admin در دسته‌بندی ... | ۱۳۹۶٫۰۶٫۲۵ - ۶:۲۳ ٫ق٫ظ


وب سایت ای بازاریابی – مائده همت: تکنولوژی و فناوری به طور کل صنعت تبلیغات را تغییر داده است. برای این‌که متوجه این تغییرات شوید، لازم نیست عصر کنونی را با تبلیغات آفلاین ۵۰ سال قبل مقایسه کنید. سرعت تغییرات در نحوه‌ی تبلیغات به قدری زیاد است که کافیست چند سال به عقب برگردید.
 
یک قدم رو به جلو در تکنیک‌های تبلیغات و بازاریابی آفلاین 
ده سال پیش، تبلیغات برای اولین بار وارد فضاهای آنلاین شدند. تبلیغات کلیکی، پاپ‌آپ‌ها، ایمیل‌های رگباری و … . در آن زمان تبلیغات فضای آنلاین را همانند دنیای واقعی پوشش داده بودند.

تبلیغات آنلاین آن زمان همانند بنرها و تابلوهای تبلیغاتی بود که فقط حجم زیادی داشتند.

اما در ده سال گذشته، فناوری‌های آنلاین به سرعت توسعه پیدا کردند و توانستند راه‌های جدیدی برای هدف قرار دادن مصرف‌کنندگان کشف کنند. در حالی که تبلیغات آنلاین توسعه پیدا می‌کردند، اما تبلیغات دنیای آفلاین و بازاریابی آفلاین هم‌چنان ثابت و یکنواخت باقی ماند.

چهار ترفند تبلیغات و بازاریابی آفلاین اثربخش

البته بیلبوردهای دیجیتالی ساخته شدند، اما به هیچ وجه هوشمندانه نبودند.

فروشگاه‌های فیزیکی از راهکارهای دیجیتالی استفاده می‌کردند تا مشتریان بیشتری جلب کنند، اما آن‌ها شناختی از مشتریان واقعی خود نداشتند و به همین دلیل اسپم بودن، کاری انجام ندادند.

کارشناسان به این نتیجه رسیده‌اند که برای بهبود تبلیغات و بازاریابی آفلاین باید حجم انبوه تبلیغات را کاهش داده و بر شخصی‌سازی و تعاملات بپردازند.

در ادامه چهار ترفند تبلیغات آفلاین آورده شده است که این روزها واقعا کارایی دارند.

 • تکنولوژی‌های جدید بیلبوردی
 • همه‌ی ما روزانه با تعداد زیادی از بیلبوردها مواجه هستیم.
 • اغلب زمانی‌که در ترافیک هستیم، آن‌ها را مشاهده می‌کنیم.
 • آن‌ها تبلیغات مختلفی را نمایش می‌دهند، اما تعداد افرادی که به آن‌ها توجه می‌کنند، بسیار کم است.

تکنولوژی جدیدی به نام Dooh اختراع شده است.

این تکنولوژی سعی دارد تبلیغاتی که روی بیلبوردها نمایش داده می‌شود را تا حدی شخصی سازی کند.

اما چگونه؟

این تکنولوژی به گوشی‌های همراه افرادی که در نزدیکی بیلبورد حضور دارند، وصل می‌شود.

اطلاعات مشخصی را از گوشی‌ها، شبکه‌های اجتماعی و غیره جمع‌آوری کرده، تبلیغات مرتبط‌تری نشان می‌دهد.

البته این تکنولوژی برآیند علایق مجموع افرادی که در نزدیکی بیلبورد حضور دارند را در نظر می‌گیرد.

به عنوان مثال، اگر صد نفر از افراد را بیابد که به صورت مشترک به فوتبال علاقه‌مندند، تبلیغاتی مرتبط با فوتبال نمایش می‌دهد.

این تکنولوژی می‌توانید سرآغازی برای انقلاب‌های بزرگ در توسعه‌ی بیلبوردها باشد.

حضور در رویدادها

این روزها شاهد رویدادهای بسیار زیادی هستیم.

رویدادها نقش بسیار مهمی در اکوسیستم‌های مختلف ایفا می‌کنند.

رویدادها قادر هستند، چند ساعتی ما را از دنیای آنلاین دور کرده، کنار همدیگر جمع کنند و کمک کنند تا کارهای مشترکی را صورت دهیم.

برخلاف شرایط عمومی که میزان توجه ما به مسائل دوروبرمان به شدت کم است، در رویدادها این آستانه‌ی توجه به بالاترین حد خود می‌رسد.

به عنوان یک کسب‌وکار می‌توانید به طرق گوناگونی در رویدادها حضور پیدا کنید.

دیدگاه‌ها خاموش

برگه ی بعدی »